שאלות ותשובות

יתרונות בריאותיים

התרגול בחום מאפשר לנו תרגול יוגה ופילאטיס באופן עמוק ובטוח יותר: כשהשרירים שלנו חמים, הם מסוגלים להתארך למקסימום הגמישות שלהם ולאפשר לנו להגיע לעומק התנוחות במהלך התרגול. התרגול בחום מפחית סיכון לפציעות- כשרקמות החיבור של השריר גמישות, הסיכוי שלהן להיקרע פוחת.

החום מסייע לריכוך המפרקים, ובכך מקל על מי שסובל מכאבי גב (בינינו, מי לא?). אורח החיים המודרני כולל שעות של ישיבה ממושכת בעבודה, ברכב, ומול הטלוויזיה. הישיבה הממושכת פוגעת בחוליות עמוד השדרה ועשויה ליצור כאבים בטווח הקצר ובעיות חמורות כמו פריצת דיסק בטווח הארוך. התרגול בחדר החם משיב לגוף את החיות והרעננות ומקל על כאבים שנגרמים בגלל ישיבה ממושכת. התרגול מסייע להזרמת דם למפרקים ולחוליות, ובכך עוזר לשמור על גב בריא ולמנוע כאבים לטווח הארוך.

שיפור היציבה:

אין דבר יותר סקסי מיציבה תמירה, ארוכה ואלגנטית: הרגלים יומיומיים כמו ישיבה כפופה ממושכת, או ביצוע פעילות גופנית ללא הדרכה מתאימה, עלולים לפגוע ביציבה ולכופף את גבינו. תרגול יוגה חמה ופילאטיס חם מסייע לשמור על יציבה זקופה באמצעות הארכת השירים, חיזוק שרירי הליבה התומכים באיברים הפנימיים ובעמוד השדרה, וחיזוק החוליות. התרגול בחום מאפשר לשרירים להתארך למקסימום שלהם, בכך האימון בונה שרירים ארוכים, חזקים ואסופים התומכים בעמוד השדרה ומשפרים את היציבה.

העמקת התרגול:

החום מוסיף לתרגול השגרתי אתגר ואינטנסיביות- כל תנוחה, מהפשוטה ועד המסובכת ביותר- היא עולם שלם שניתן להעמיק בו, כאשר החום מאפשר לנו לגלות את הרבדים הנוספים שבכל תנוחה וכל רצף. הממד הנפשי שבתרגול יוגה הופך למשמעותי במיוחד בתרגול בחום- בזכות התנאים המאתגרים, המתרגל זוכה להתעמת עם אלמנטים מנטליים שהתרגול מציף: התמודדות עם אתגרי ריכוז ומיקוד, משמעת עצמית והתמדה- זוכים למענה באמצעות תרגול היוגה החמה. התנאים המאתגרים של החום והלחות דורשים מאמץ פיזי המתבטא בהקלה נפשית בזכות הפרשת אנדורפינים. תשומת הלב שמתאמן נותן לתופעות הייחודיות במהלך האימון החם- הזיעה הניגרת על הגוף, תחושת האוויר החם על העור, הדופק העולה והנשימה העמוקה- מחברות אותו אל הכאן ועכשיו. החיבור להווה ולתחושות הפיזיות הייחודיות משקיט את המתחים, הלחץ היומיומי והמחשבות המתרוצצות בראש.

שיפור הבריאות הנפשית:

מי שמתרגל יוגה חמה או פילאטיס חם- מכיר את תחושת השחרור וההקלה שמציפה ועוטפת בסוף כל שיעור: תגידו שלום לאנדורפינים, "הורמוני האושר" – החברים הכי טובים של הגוף והנפש שלכם. אלו ההורמונים שמשתחררים במוח שלנו בזמן ביצוע פעילות מהנה, בילוי עם אנשים אהובים, ובמיוחד בזמן פעילות גופנית כמו יוגה חמה. תנוחות היוגה השונות מזרימות דם לאיברים, מסייעות לנשימה עמוקה יותר, והתרגול בחום מגביר את הדופק וחילוף החומרים. תנוחות מסוימות, כמו תנוחת הגמל או עמידת נר- סוחטות או פותחות את בלוטת התריס האחראית על הפרשת ההורמונים בגוף. המכלול הזה גורם לגוף שלנו לשחרר עד פי 5 יותר אנדורפינים מאשר בזמן מנוחה, שתורמים לתחושת רגיעה, נינוחות ואושר.

חווים סטרס, מתח נפשי או עצבות וחוסר אנרגיה? תרגול קבוע של יוגה חמה יעזור להפחית לחץ ולשמור על האיזון הנפשי שלכם.

שיפור חילוף החומרים ושריפת שומנים:

במהלך תרגול יוגה חמה או פילאטיס חם, הגוף צריך להתאמץ כפליים על מנת לקרר את עצמו באמצעות מנגנון ההזעה. בזכות החום- הדופק עולה, והאימון הופך לאירובי. אימון אירובי הוא אימון שמעלה את קצב הלב שלנו על מנת לספק מספיק חמצן לשרירים. תרגול אירובי משפיע על קצב חילוף החומרים בגוף, ובזכותו הגוף שורף יותר אנרגיה גם בזמן מנוחה בשעות שאחרי האימון.

עבור מי שרוצה להתחטב, לרדת במשקל ולעצב את הגוף- שילוב של מגוון השיעורים החמים בסטודיו, יחד עם התמדה ותזונה נכונה- יכול להביא אתכם לתוצאות נאות. אנחנו מעודדים תרגול יוגה ופילאטיס מתוך אהבה, כבוד והערכה כלפי הגוף שלנו והיכולות המדהימות שלו. לכן, חשוב לנו להדגיש שתזונה בריאה היא אלמנט משמעותי בתהליך חיטוב בריא- חשוב להזין את הגוף באוכל מזין ובריא על מנת שהתהליך יהיה אפקטיבי.

ניקוי רעלים:

כל מי שניסה שיעור יוגה חמה בחייו מכיר את תחושת הרעננות שמציפה את הגוף בסוף שיעור לוהט: הגוף מרגיש קליל, גמיש ורענן. הזעה היא תהליך טבעי שבאמצעותו הגוף מנקה את עצמו מרעלים שמצטברים בו. רעלים יכולים להיווצר בגלל עייפות, מתח נפשי, חשיפה לשמש ולזיהום אוויר, גילטי פלז'רז שכולנו חוטאים בהם כמו ג'אנק פוד וצריכת אלכוהול- וגם בגלל תהליכים טבעיים של חילוף חומרים בגוף. כאשר הכבד- האיבר האחראי על סינון ועיבוד הרעלים הללו לא עומד בעומס- הרעלים עשויים להצטבר בגוף ולגרום לתחושת כבדות ועייפות ואף להתפתחות מחלות. ההזעה היא מנגנון אחד מבין רבים המשמש את הגוף לפינוי הרעלים. תרגול יוגה בחדר מחומם מניע את תהליך ההזעה הטבעי, ומסייע לטיהור הגוף מבפנים החוצה. במהלך שיעור יוגה/פילאטיס חם, נקבוביות העור מתרחבות בשביל לאפשר הפרשה של הזיעה- אחרי השיעור, העור ירגיש חלק, נקי ורענן.

רבים שואלים אותנו מדוע לתרגל בחדר חם- אנחנו הרי חיים בעיר חמה ולחה שהקיץ בה נמשך חודשים ארוכים.

הנה חמש סיבות טובות לתרגול יוגה חמה- במיוחד בקיץ:

1. מכירים את אלו שהולכים להם בשדרות תל אביב ביולי-אוגוסט, נינוחים ורעננים כאילו אין 40 מעלות בצל? כן, גם אנחנו מקנאים בהם: מנגנון הקירור העצמי של הגוף באמצעות הזיעה, הוא מנגנון חשוב שמתנוון אצל רובינו בגלל שהיה בחללים ממוזגים. שהייה ממושכת בחדרים ממוזגים עשויה לשבש את יכולה הקירור העצמי של הגוף- החשובה במיוחד בקיץ. בתרגול יוגה חמה, המנגנון הזה נאלץ לעבוד קשה ובכך מכין את הגוף שלנו להתמודדות יעילה יותר עם החום הכבד בחוץ בלי תלות תמידית במזגן.

2. אנחנו מתים על הקיץ בתל אביב. זו עונה של לילות רוויי קוקטיילים קיציים, גלידה בשדרה, מסיבות קיץ שלא נגמרות, וימים של שיזוף פוטוגני על חוף הים. אבל יחד עם כל הכיף הזה, הגוף שלנו צריך להתמודד עם הרבה רעלים ומזיקים שמצבטרים בו. תרגול של יוגה חמה היא דרך מעולה לאזן את הגוף שלנו, לנקות אותו מבפנים, ולהחזיר לו את הרעננות והחיוניות.

3. לצד כל הכיף והמסיבות, הקיץ יכול להיות תקופה מלחיצה. תרגול קבוע עוזר להפחית מתחים ולשמור על איזון נפשי.

4. שמירה על רצף קבוע של תרגול יכול לקחת את היכולות הגופניות שלכם לגבהים חדשים, ואת הגמישות שלכם למרחקים שלא הכרתם.

5. וכי אין דבר מדהים יותר מלצאת מהחדר החם החוצה אחרי שיעור, להתרענן מהבריזה התל אביבית, ולזרום ישר לים.

תמיד מרגש לנסות דברים חדשים בפעם הראשונה. זכרו שכל עוד אתם לא מתרגלים מנוסים- הפעמים הראשונות עשויות להיות מעט מאתגרות עבורכם. לאט לאט, ככל שתתמידו בתרגול, תיווכחו כיצד התרגול החם הופך להיות זורם וטבעי. קחו את התרגול בקצב שלכם, הקשיבו לגופכם, וקחו מנוחה אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לזה.

יש להגיע לפחות 15 דקות לפני תחילת השיעור, כדי שתוכלו להתארגן בנחת, לקשקש איתנו בקבלה ולתפוס את הספוט הכי שווה בסטודיו. מכיוון שכנראה שאתם הולכים להזיע בטירוף, חשוב לשתות הרבה במהלך היום כדי להרוות את הגוף- לא בבת אחת, אלא לאט ובמרווחי זמן קבועים. כדאי להימנע מארוחה כבדה בשעות שלפני השיעור, אבל עבור מי שחייב בוסט אנרגיה- אפשר לאכול משהו קליל ומזין כמו תפוח, שייק פירות או חופן תמרים ואגוזים כשעתיים לפני השיעור.  

הגיעו בבגדים נוחים להזעה- בגדים מנדפי זיעה מומלצים בהחלט. שימו לב, בדים לבנים הופכים שקופים כשמזיעים… לא צריך להוסיף, נכון?

הביאו איתכם מזרן, מגבת גדולה ובקבוק מים אישי. אם אין לכם, תוכלו לשכור או לרכוש את כל אלה בקבלה. הצטיידו בדאודורנט ומומלץ גם להביא בגדים להחלפה.